Štastlivce Vy – podvodný mail

Řadu uživatelů začal obtěžovat další podvodný mail, který nabízí dar dvou miliónů euro od nadace filantropa Azima Premji. Mail je napsaný špatnou češtinou, zřejmě přeloženou elektronickým překladačem:

Dobrý den,

Jsem Azim Hashim Premji, indický obchodní magnát, investor a filantrop. Jsem předsedou společnosti Wipro Limited.Zavázal jsem se na charitu 25 procent mého osobního bohatství. V roce 2019 jsem také slíbil, že zbývám 25% tento rok .. Rozhodl jsem se věnovat €2,000,000.00 Euro. Máte-li zájem o můj dar, kontaktujte mě pro více informací. Chtěl bych také, abyste byli součástí mé charitativní nadace, jakmile dostanete tyto peníze, abychom mohli přinést ruce, abychom pomohli potřebným.

Více se o mně také můžete dozvědět pomocí níže uvedeného odkazu

http://en.wikipedia.org/wiki/Azim_Premji

Další podrobnosti získáte e-mailem:

S pozdravem
Azim Hashim Premji
CEO Wipro Limited

Mail byl zaslaný z adresy Mr. Azim Premji uhteet@prodeko.org, ale reply-to adresa (ta, na kterou se odešle vaše odpověď) je gmailová adresa helpdesk.azm@gmail.com, což je jedna z klasických známek, že není něco v pořádku.

Další detaily prozradila hlavička mailu: zpráva z indické organizace byla odeslána přes z britské IP adresy 84.17.50.170 přes mailové služby nadnárodní společnosti Zimbra, jenž provozuje „mail collaboration solution“.

Pokud byste odpověděli na nabídku podvodného mailu, pravděpodobně by z vás chtěli podvodníci vylákat vaše osobní údaje (obvykle vyžadují jméno, adresu, telefon, číslo osobního dokladu a fotku). Pokud vytrváte, pokračuje se zálohou, která je „potřebná“ k zahájení předání dotace. Pokud pošlete jednu zálohu nebo poplatek, následuje další a další, situace se komplikuje a vyžaduje více peněz.

Sama nadace upozorňuje na podvod, který se jejím jménem šíří po světě:
https://azimpremjifoundation.org/alerts-online-scams-fradulent-mails

Napsat komentář