Microsoft poslouchá některé soukromé hovory přes Skype. Zdůvodňuje to kontrolou kvality…

Microsoft nejenže dovedl SKYPE do stavu obtížné použitelnosti, ale vedle sledování psané komunikace nyní poslouchá i to, o čem se mezi sebou baví uživatelé, když využijí hlasové služby. Co bude další krok? Třeba nás bude v nové verzi monitorovat kamerou počítače a poslouchat přes mikrofon, i když nepoběží žádná komunikace.

Microsoft údajně kontroluje hlasové nahrávky shromážděné pomocí funkce automatického překladače v aplikaci Skype a hlasové asistentky Cortana. Odhaluje to zpráva, kterou ve středu 7. srpna publikoval server Motherboard.

Ve zvukových záznamech mohli pověření lidé vyslechnout intimní rozhovory, diskuze o vztazích a dalších osobních tématech, jako je například hubnutí. Nejmenovaný zaměstnanec popsal, že v rámci procesu přezkumu slyšel například „sex po telefonu“ nebo příkazy uživatelů, kteří pomocí hlasového asistenta hledali pornografii.

Velký bratr poslouchá

Dotyčný zaměstnanec uvedl, že neměl přístup k informacím, na jejichž základě by mohl identifikovat konkrétního uživatele. I tak lze ale předpokládat, že se klientům uvedených služeb nebude líbit skutečnost, že jejich soukromou komunikaci vyslechl někdo třetí. Nejmenovaný zdroj během své práce slyšel mnoho úryvků, jejichž délka se nejčastěji pohybovala mezi pěti a deseti sekundami.

Účelem poslouchání nahrávek je snaha o zlepšení hlasových služeb. Zaměstnanci tak například mají za úkol poslouchat záznamy ze služby strojového překladu, která byla spuštěna v roce 2015. Překladač uživatelům umožňuje komunikovat během telefonních hovorů a videohovorů v různých jazycích.

Překladač Skype používá umělou inteligenci a výsledné překlady jsou prý poměrně působivé. Stejně, jako u mnoha jiných projektů využívajících umělou inteligenci nebo strojové učení, pomáhají systému lidé. Jejich úkolem je zdokonalování algoritmů na základě praktických příkladů. Po přehrání nahrávky se jim zobrazí řada strojově generovaných překladů, z nichž vyberou ten nejpřesnější

Microsoft poslech nahrávek nepopírá

Nutno podotknout, že Microsoft v dokumentaci k překladači Skype a Cortaně výslovně uvádí, že používá hlasová data ke zlepšení svých služeb s tím, že „jsou analyzovány věty i automatické přepisy a veškeré opravy jsou vkládány do našeho systému, za účelem poskytnutí výkonnější služby.“ Otevřeně také přiznává, že „[ověřuje] automatické překlady a provádí na jejich základě opravy.“ Motherboard však poznamenává, že nikde není řečeno, že některé z těchto analýz budou prováděny lidmi.

Tiskový mluvčí Microsoftu uvedl, že všichni zaměstnanci jsou vázáni dohodami o zachování mlčenlivosti. Firma prý shromažďuje a používá hlasová data pouze na základě vyjádřeného souhlasu, což dokládá v panelu nastavení ochrany osobních údajů, kde je k dispozici možnost vymazání těchto dat.

Mluvčí dále uvedl, že se Microsoft snaží „být transparentní ohledně shromažďování a používání hlasových dat, aby zákazníci mohli informovaně rozhodovat o tom, kdy a jak budou jejich hlasová data používána“, dodává, že firma „získává svolení zákazníků“ ještě před shromážděním a použitím jejich hlasových dat.

Informace přichází v době, kdy Apple, Amazon a Google čelí intenzivní kontrole nakládání s daty, která byla získána během provozu jejich hlasových asistentů. Apple již uvedl, že poslech nahrávek živými operátory dočasně pozastavil. Podobně reagoval i Google – alespoň do doby, než regulační úřady dokončí vyšetřování. Amazon výslovně uvádí, že jeho uživatelé mohou možnost poslechu jejich nahrávek odmítnout.
Více na: https://www.zive.cz/clanky/microsoft-posloucha-vybrane-soukrome-hovory-pres-skype-zduvodnuje-to-kontrolou-kvality/sc-3-a-199717/default.aspx

Napsat komentář